Jdi na obsah Jdi na menu
 


info o piercingu rtu

16. 5. 2007

Obrazek

Piercing rtu

Piercing rtů za účelem zavedení předmětu je široce rozšířen na celém světě. Pouze kmeny Dogon na Mali a Nuba v Etiopii provádí piercing pomocí kroužků. Většinou je prováděn z náboženských důvodů. Jinak ostatní typy piercingu rtů jsou prováděny za použití labred, což může být kousek dřeva, slonoviny, kovu, nebo krystalu. U kmenů ve střední Africe a Jižní Americe jsou tyto piercingy roztahovány do externích rozměrů a poté vkládány široké ploténky ze dřeva, jílu či pálené hlíny. U Mayů a Aztéků byl tento piercing vyhrazen příslušníkům vyšších kast, používali labredy ze zlata ve tvaru hadů, zdobené kameny. Lidé v Americe a Kanadě používali labredy z mrožích klů, mušlí, kostí a dřeva. Kmen Makololo v Malavi používá destičku vsunutou do horního rtu zvanou "Pelele". Vkládání zátky či čepu do rtu a jeho postupná záměna za stále větší a větší disky až po ploténku, vytvarovala ret, byla jednou ze známek schopnosti získat partnera - kmen Djinja. Je znám kmen Saras Djinjas, jenž zaváděl příslušníkům destičky o průměru až 24cm do obou rtů.

V současné době je tento druh piercingu velmi populární díky propagaci našich celebrit na TV obrazovce.


Piercing se umísťuje v okolí rtů buď šikmo na horní ret, nebo doprostředka brady. Vždy je nutno se přesvědčit, aby spodní část labredu nedráždila prostor mezi zuby, dásní a rtem. Při piercingu brady je nutné zkontrolovat uzdičku, aby nebyla drážděna spodní části labredu.

Šperk

Pro tuto část je vhodné použití labredu , který se skládá z libovolně velké kuličky nebo hrotu, osy labredu a spodní "placičky". Při aplikaci je třeba vkládat vždy větší šperk asi o 1,5mm pro lepší čištění a možnost otoku. Síla drátu se pohybuje od 1,2mm do 1,6mm. Vzhledem k tomu, že v těchto místech nehrozí prořezávání šperku je lepší používat labred o menší síle drátu, kdy po vyjmutí zůstává menší jizvička. Pro piercing rtu je možné použít i kroužky přiměřeného průměru k hloubce vpichu, kroužek vede ústy dovnitř a vychází rtem ven.

Zásady ošetření

- 2x za den omýt antibakteriálním mýdlem piercing a okolí - odstranit veškeré nečistoty pomocí vatové tyčinky

- 2x za týden použít solný roztok ( 1 čajová lžička mořské soli do skleničky převařené vody) na tampón a přiložit na 20 minut

- vnitřní část dutiny ústní je vhodné vyplachovat ústní vodou

- zahýbat šperkem a dotýkat se jej pouze umytýma rukama

- je nutno ponechat šperk v piercingu alespoň 3 měsíce, jinak dojde k uzavření kanálku

- je nutno udržovat v čistotě oblečení i ložní prádlo

- vyvarovat se mechanického poškození - poškození tahem za šperk